Zakalená, biela až mliečna voda v bazéne

zakalená voda v bazénu

Zakalená, biela až mliečna voda v bazéne a ako sa jej zbaviť? Ako odstrániť a vyčistiť zakalenú vodu v bazéne? Čo na zakalenú vodu v bazéne?

Všetkým týmto otázkam sa budeme venovať v tomto článku. Všetko tu uvedené sa týka pojmu zakalená, biela až mliečna voda v bazéne so sladkou aj slanou vodou a samozrejme aj vo vírivke.

Zakalenie vody v bazéne môže mať niekoľko príčin, ktoré sú v tomto článku popísané. Takú vodu nevypúšťame! Poradíme Vám, ako vodu v bazéne vyčistiť, obnoviť jej nezávadnosť a urobiť ju opäť priezračne iskrnú.

Príčina zákalu vody v bazéne

Najčastejšou priečnou je nesprávna hodnota pH vody.
Správna hodnota pH sa nachádza v rozmedzí 6,8 - 7,6 (ideálna je 7,2) a zmeriame ju jednoducho testerom bazénovej vody. Na reguláciu pH použijeme prípravky pH plus (zvýšenie pH) alebo pH mínus (zníženie pH). Hodnota pH je veľmi dôležitá pre správnu funkciu dezinfekčných prípravkov, ktoré sú nevyhnutné pre čistú, nezávadnú a priezračne čistú vodu. V prípade, že hodnota pH často kolíše, použijeme prípravok alkalita plus, ktorý hodnotu stabilizuje. Prípravok alkalita plus tiež optimalizuje účinok všetkých prípravkov na ošetrovanie bazénovej vody a urobí ju iskrnou. Hodnotu alkality vždy upravíme pred tým, než zmeriame a upravíme hodnotu pH a hodnoty ostatných používaných prípravkov. Hodnotu alkality môžeme tiež zmerať pomocou testera alkalita.

Ďalšou príčinou môže byť nízka koncentrácia dezinfekčnej látky vo vode, ktorú je nutné pravidelne kontrolovať testerom na to určeným napr. chlór alebo aktívny kyslík atď. Pri absencii dezinfekčnej látky sa voda veľmi rýchlo kazí, tým vzniká ideálne prostredie pre mikroorganizmy, riasy a baktérie, ktoré spôsobujú zakalenie vody. Na likvidáciu rias, baktérií a mikroorganizmov použijeme chlór šok alebo oxi šok podľa typu používanej dezinfekcie.

Príčina zakalenia vody môže byť aj voda samotná v prípade, že je veľmi tvrdá. Po napustení bazéna tvrdou vodou sa začnú všetky minerály, ktoré obsahuje veľmi rýchlo usadzovať na stenách. Vrstva minerálov (vodného kameňa) sa samozrejme postupom času v závislosti od množstva dopúšťanej čerstvej vody neustále zväčšuje. Pri určitých podmienkach, a to predovšetkým pri nízkom alebo naopak vysokom pH vody sa môže táto vrstva rozpustiť a spôsobiť tak veľmi silný biely (minerálny) zákal. Tvrdosť vody si môžeme zistiť u dodávateľa vody, pokiaľ bazén napúšťame vodou z vodovodného radu, ale aj testerom tvrdosti, ktorý je plne kompatibilný s naším jedinečným prípravkom stabilizátor tvrdosti, ktorý použijeme v prípade, že sa tvrdosť vody v bazéne nenachádza v ideálnej hodnote. Stabilizátor tvrdosti nebráni iba zákalom, ale aj vyššie popísanému nežiaducemu usadzovaniu vodného kameňa na stenách bazéna, ktorý je tiež živnou pôdou pre riasy a baktérie.

Vznik zákalu môže byť spôsobený aj nedostatkom vločkovacieho prípravku v bazénovej vode, ktorý je pri starostlivosti o bazénovú vodu nepostrádateľným pomocníkom.
Počas horúceho leta je každý rodinný bazén v plnej permanencii. Do vody sa však logicky dostáva aj množstvo nežiaducich baktérií a nečistôt, ako sú napríklad zvyšky opaľovacích krémov, trávy atď., ktoré si so sebou do vody prinesieme na vlastnom tele.
Vločkovacie prípravky pridávame do bazénovej vody pravidelne, aj keď máme vodu čistú, a to preventívne! Na tieto účely určite oceníte naše vysoko účinné prípravky vločkovač, vločkovač extra alebo prejasňovač extra. Tieto prípravky vyzrážajú neodfiltrovateľnú suspenziu (zákal) do tzv. vločiek, ktoré už filtračné zariadenie zachytia alebo klesnú na dno bazéna, kde ich jednoducho vysajeme ponorným (hadicovým) vysávačom.

Odstránenie zákalu vody v bazéne

1. Upravíme hodnotu pH do správneho rozmedzia.

2. Vykonáme šokové ošetrenie vody prípravkami chlór šok alebo oxi šok podľa typu používanej dezinfekcie. Oba tieto prípravky z nášho radu Sparkly POOL, a to ani pri vyšších koncentráciách vo vode, neodfarbujú materiály, z ktorých je bazén vyrobený. Sú teda k vášmu bazénu maximálne šetrné. Dávkujeme podľa miery znečistenia podľa dávkovania uvedeného na ich obaloch. Po aplikácii prípravku vodu nepretržite filtrujeme 24 hodín.

3. Použijeme niektorý z vyššie uvedených vločkovacích prípravkov. Môžeme použiť vločkovač aj prejasňovač podľa dávkovania uvedeného na ich obaloch, a to nasledujúcim spôsobom. Prípravok rozpustíme/rozriedime v plastovej kanvi s vodou (o objeme aspoň 10 l) a rovnomerne aplikujeme (rozlievame cez ružicu) po celej ploche hladiny bazéna pri vypnutom filtračnom zariadení, ktoré ponecháme mimo prevádzky nasledujúcich 24 - 48 hodín (čas potrebný na vyzrážanie nečistôt je priamo úmerný sile zákalu). Počas tejto doby do bazéna nevstupujeme a ani vodu nijako nevírime (vodu necháme tzv. odstáť). Po uplynutí tejto doby je možné nečistoty vyzrážané na dno bazéna povysávať ponorným (hadicovým) vysávačom. Vysatie vykonáme do odpadu mimo filtračného zariadenia!! Ďalej odporúčame vykonať spätný preplach filtračnej jednotky bezodkladne po vysatí (pred tým, než začneme vodu znovu bežne filtrovať). Voda v bazéne sa stane opäť iskrivo čistou!

Všetky vyššie uvedené odporúčané prípravky používajte v popísanom poradí a podľa návodu uvedeného na ich obaloch!!!

V bazénovej vode sa po použití prípravku chlór šok môže ešte niekoľko dní vyskytovať zvýšená koncentrácia chlóru. V prípade, že je koncentrácia voľného chlóru vo vode vyššia ako odporúčaná v rozmedzí 0,3 - 0,6 mg/l (pri teplote vody nad 25 °C max. 0,8 mg/l), nesmie byť v bazéne nikto prítomný a je nutné vyčkať na samovoľné zníženie koncentrácie alebo je možné použiť prípravok chlór mínus – chlór stop z krátkom čase (cca 1 hodina).

Prevencia proti zákalu bazénovej vody

Pravidelne meriame hodnotu pH a tvrdosť vody, dezinfekčné látky a preventívne používame vločkovacie alebo prejasňovacie prípravky. Nezabúdajme na správnu dobu filtrovania vody podľa pokynov výrobcu bazéna a filtračného zariadenia, ktoré je tiež nutné prečisťovať.

V prípade, že sa v bazéne nachádzajú vyššie popísané minerálne usadeniny môžeme nežiaducemu zákalu predísť tým, že ich odstránime raz a navždy. Ako postupovať pri odstraňovaní usadenín a ako zabrániť následnému usadzovaniu sa dočítate v našom ďalšom článku tu.

Fotografie zakalenej (mliečnej) vody v bazéne:

 zakalená voda v bazénu

Fotografie po odstránení zákalu vody v bazéne. Voda je nádherne čistá, priezračná a na dne vidíme vyzrážané nečistoty vďaka vločkovaciemu prípravku:

 čistá voda v bazénu

 

pH mínus pH plus bazénový tester
pH mínus pH plus Testery
kúpiť kúpiť kúpiť
alkalita plus stabilizátor tvrdosti oxi šok
Alkalita plus Stabilizátor tvrdosti Oxi šok
kúpiť kúpiť kúpiť
chlór šok vločkovač granulát vločkovač extra
Chlór šok
Vločkovač granulát Chlór mínus
koupit koupit koupit
vločkovač granulát prejasňovač extra bazénový vysávač
Vločkovač granulát Prejasňovač extra Vysávače
koupit kúpiť  kúpiť