Tvrdosť vody v bazéne - Rady a tipy

tvrdost vody

Tvrdosť vody v bazéne, čo to znamená? Ako znížiť alebo upraviť tvrdosť vody? Ako zmerať tvrdosť vody? Ako zmäkčiť vodu v bazéne? Ako zabrániť usadzovaniu vodného kameňa na stenách bazéna?

Všetkým týmto otázkam sa budeme venovať v tomto článku. Poradíme vám, ako tvrdú vodu v bazéne upraviť. Všetko tu uvedené sa týka pojmu tvrdosť vody v bazéne so sladkou aj slanou vodou a samozrejme aj vo vírivke.

Tvrdosť vody

Pojem tvrdosť vody v podstate vyjadruje obsah vápenatých a horečnatých solí (vodný kameň), rovnako tak aj obsah železa a mangánu vo vode použitej na napustenie bazéna, či už vodou studničnú alebo z vodovodného radu.
Tvrdosť vody v bazénoch sa najčastejšie udáva v nemeckých stupňoch (°N) a rozdeľuje sa na:

Veľmi mäkká do 4 °N
Mäkká 4 - 7 °N
Stredne tvrdá 7 - 14 °N
Tvrdá 14 - 21 °N
Nad 21 °N veľmi tvrdá
Optimálna tvrdosť bazénovej vody je do 17 °N.

Prečo je dobré poznať tvrdosť vody v bazéne

Hoci to na prvý pohľad nie je až taká dôležitá hodnota pri údržbe vody v bazéne, opak je pravdou. Tvrdosť vody je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý priamo ovplyvňuje kvalitu vody v bazéne.
Čím je bazénová voda tvrdšia, tým viac sa usadzuje vodný kameň prakticky kdekoľvek, a to najmä na stenách a dne bazéna alebo v potrubí. Môže tiež zapríčiniť stvrdnutie pieskovej náplne, a tým negatívne ovplyvniť funkciu pieskovej filtrácie. Na týchto usadeninách sa tiež vytvára ideálne prostredie na tvorbu rias a baktérií, ktorá skôr či neskôr vedie k tvorbe zeleného zákalu vody v bazéne. Tieto usadeniny nie sú len nevzhľadné na pohľad, ale pri dlhodobom pôsobení môžu poškodiť povrchy, na ktorých vznikajú. Ďalšia nepríjemnosť, ktorú usadeniny spôsobujú, je biely až mliečny zákal vody v bazéne, ktorý vznikne pri určitých podmienkach, ktoré usadeniny rozpustia.

Ako zistiť tvrdosť vody v bazéne

Tvrdosť vody si môžeme zistiť u dodávateľa vody, pokiaľ bazén napúšťame vodou z vodovodného radu alebo na zmeranie tvrdosti vody v bazéne použijeme napr. kvapkový tester tvrdosť. Tento tester českej výroby dokáže tvrdosť vody určiť veľmi presne.
Postup je jednoduchý: do banky, ktorá je súčasťou balenia naberieme vodu z bazéna, nakvapkáme do nej päť kvapiek činidla č.1 a č.2 a banku viečkom uzavrieme. Zmes pretrepeme. Následne sa do tejto zmesi pridáva po kvapkách činidlo č.3 (kvapky počítame) do chvíle, kedy zmes zmení farbu z červenej na čisto modrú. Počet kvapiek činidla č.3 = počet °N.

Zníženie tvrdosti, zmäkčenie vody v bazéne

Na zníženie tvrdosti použijeme prípravok stabilizátor tvrdosti, ktorý aplikujeme do vody najlepšie ihneď po napustení bazéna (predovšetkým tvrdou studničnou vodou), a to ešte pred úpravou hodnôt alkalita a pH. Aplikovať ho môžeme aj počas sezóny podľa návodu uvedeného na jeho obale.
Tento prípravok je vhodný pre všetky typy dezinfekcie, ako sú bazény so slanou vodou, pri používaní bezchlórovej aj chlórovej chémie napr. bazénové tablety atď. Je taktiež vhodný pre všetky bežné materiály, z ktorých sa bazény vyrábajú.
Účinná látka tohto prípravku zaistí premenu nerozpustných zlúčenín na rozpustné, tým vodu zmäkčí, odstráni existujúce usadeniny a zabráni tvorbe nových usadenín v bazéne, potrubí a filtrácii.
Na zníženie tvrdosti vody o 1 °N sa aplikuje 60 ml prípravku na každý 1 m3 (1000 l) objemu vody v bazéne. Následne sa dopĺňa iba v množstve zodpovedajúcom objemu čerstvo dopustenej vody.
Merateľný rozdiel tvrdosti vody sa po aplikácii prípravku dostaví za 10 - 14 dní, počas ktorých môže dôjsť k veľmi silnému zakaleniu bazénovej vody z dôvodu uvedeného nižšie. Pokiaľ k zákalu dôjde a zároveň nebude nijako výrazný (uvidíme na dno a postupom času nebude zákal zosilňovať), tak to znamená, že na stenách bazéna nebolo veľké množstvo usadenín a minerály boli rozpustené (vyselektované) iba z vody. V tomto prípade ponecháme prípravok pôsobiť vyššie uvedených 10 - 14 dní, a potom vodu vyčistíme vyvločkovaním popísanom v bode 5. nižšie. Po vyvločkovaní je tiež najlepší okamih na meranie rozdielu tvrdosti pred a po použití stabilizátora tvrdosti, pretože v tomto momente ležia všetky minerály vylúčené z vody na dne bazéna. Voda je teda zmäkčená.
V prípade, že je bazén dlhoročný a vieme, že sa na jeho stenách už väčšia vrstva vodného kameňa nachádza, odporúčame najskôr bazén od týchto usadenín vyčistiť, a to nasledujúcim postupom.
Po aplikácii stabilizátora tvrdosti môže dôjsť k vyššie zmienenému veľmi silnému zákalu vody. Tu už nie je dôvodom iba selekcia minerálov z vody, ale sú to existujúce usadeniny, ktoré stabilizátor tvrdosti môže tiež čiastočne rozpustiť. Rozpúšťanie je však veľmi pomalé (aj niekoľko mesiacov), a preto sa zákalu nemôžeme dlhodobo zbaviť aj napriek všetkej snahe (vločkovanie a pod.). Je teda oveľa výhodnejšie najskôr usadeniny z bazéna odstrániť. Na tento účel slúži prípravok odstraňovač usadenín z bazéna, ktorý bazén vyčistí „rýchlo“. Rýchle vyčistenie napusteného bazéna (bez straty vody, mechanickej námahy a použitia agresívnych prípravkov) počas napr. pár dní však nie je možné, a preto tie úvodzovky. Tento prípravok vie usadeniny odstrániť úplne sám, a to dokonca v plne napustenom bazéne pri zachovaní nezávadnosti vody voči ľudskému organizmu, avšak potrebuje na to aj nejaký čas (cca 2 - 4 týždne, v závislosti na hrúbke vrstvy usadeniny). Čistenie bazéna z tohto dôvodu odporúčame vykonávať mimo hlavnej sezóny, tzn. skoro na jar alebo ideálne na jeseň pred zazimovaním.

Postup pri odstraňovaní usadenín:
1. Upravíme hodnotu pH do správneho rozmedzia. Ako správne na úpravu pH vody sa dozviete tu.

2. Aplikujeme potrebné množstvo odstraňovača usadenín do plne napusteného bazéna podľa dávkovania uvedeného na jeho obale.

3. Zapneme filtračné zariadenie, aby došlo k dokonalému premiešaniu prípravku v bazéne (cca 6 hodín v závislosti od výkonu čerpadla) a ďalej nastavíme spúšťanie filtračného zariadenia aspoň na 30 minút denne (v prípade, že bazén čistíme mimo sezóny). Každodenné zopnutie filtrácie zaistí ako pohyb vody v potrubí, čerpadle aj v nádobe s filtračným médiom (pieskom a pod.), kde bude tiež prebiehať čistenie, tak aj zvírenie dna, kam v priebehu čistenia bude klesať sediment z odstráneného vodného kameňa. Ďalej sa odporúča aspoň 1× týždenne dno zvíriť napr. zapnutím protiprúdu, robotickým vysávačom alebo mechanickým pohybom za pomoci bazénovej tyče s nasadenou kefou a pod. Týmto zvieraním zaistíme prístup prípravku na dno, kam by sa inak pod sediment nemohol dostať a dno by mohlo zostať nevyčistené.

4. Proces čistenia je u konca. Ako to poznáme?
Po ukončenom 2. týždni od aplikácie odstraňovača usadenín sledujeme čírosť vody v bazéne, a to tesne pred každodenným spustením filtrácie (keď filtračné zariadenie spôsobí rozvírenie).
a, pokiaľ je voda stále veľmi silne nepriehľadná = prípravok ešte stále pracuje. Proces čistenia môžeme urýchliť narušením usadeniny aj manuálne napr. za pomoci bazénovej tyče s nasadenou kefou.
b, každým dňom sa voda javí byť viac a viac priezračná a na dne je vidieť odstránený vodný kameň (vo forme jemného bieleho prachu) = čistenie je dokončené.
Proces čistenia je nutné nechať vždy dokončiť!! V prípade, že sa čistenie ukončí predčasne, je potrebné počítať s tým, že sa zákal vody objaví znova aj po vykonaní posledného 5. kroku.

5. Ak sa po dokončenom čistení nachádza všetok odstránený vodný kameň na dne a voda je prakticky čistá (priehľadná), stačí dno iba povysávať. V prípade, že je voda stále ľahko kalná a teda esteticky nevyhovujúca, vykonáme ešte jej vyčistenie nasledujúcim spôsobom za pomoci flokulantných (vločkovacích) prípravkov. Môžeme použiť vločkovač, vločkovač extra alebo prejasňovač extra podľa dávkovania uvedeného na ich obaloch. Prípravok rozpustíme/rozriedime v plastovej kanvi s vodou (o objeme aspoň 10 l) a rovnomerne aplikujeme (rozlievame cez ružicu) po celej ploche hladiny bazéna pri vypnutom filtračnom zariadení, ktoré ponecháme mimo prevádzky nasledujúcich 24 - 48 hodín (čas potrebný na vyzrážanie nečistôt je priamo úmerný sile zákalu). Počas tejto doby do bazéna nevstupujeme a ani vodu nijako nevírime (vodu necháme tzv. odstáť). Po uplynutí tejto doby je možné všetok vodný kameň vyzrážaný na dno bazéna povysávať ponorným (hadicovým) vysávačom. Vysatie dna prevedieme vždy a za všetkých okolností do odpadu mimo filtračného zariadenia!! Ďalej odporúčame vykonať spätný preplach filtračnej jednotky bezodkladne po vysatí (pred tým, než začneme vodu znovu bežne filtrovať). Váš bazén bude ako nový a voda v ňom sa stane opäť iskrivo čistou!

Prečo je ideálna doba na čistenie bazéna práve na jeseň?
Jeseň je doba, kedy nás netlačí čas a máme tým možnosť nechať proces čistenia riadne dokončiť. Ďalšou výhodou je, že vodu, ktorú vypúšťame do odpadu v rámci vysatia sedimentu vodného kameňa z dna, nevypúšťame zbytočne. Vodu je totiž pred zazimovaním vo väčšine typov bazéna nutné odpustiť pod trysky a skimmer a tak túto vodu ešte využijeme.

Odporúčanie

Nevypúšťajte pred zimou, na jar ani pri problémoch všetku vodu z bazéna (každý problém vyriešite vďaka našim radám a tipom). Ak ste riešili problém s tvrdou vodou a podaril sa vám úspešne vyriešiť, riskujete nový boj s týmto samým problémom aj v ďalšej sezóne po napustení čerstvej (opäť tvrdej) vody. Prípravok stabilizátor tvrdosti z vody neodchádza a pôsobí tak dlhodobo.
Bazénová voda je možné pre zimné obdobie ošetriť prípravkom zazimovač extra, ktorý zamedzí nežiaducemu zozeleňaniu vody, tvorbe rias i usadenín a ušetrí vám tak nielen nemalé peniaze za nové napustenie bazéna, ale aj namáhavú prácu s jarným čistením.
Proti poškodeniu bazéna rozpínajúcim sa ľadom je možné použiť zimné dilatačné plaváky.

Na záver by sme ako výrobca stabilizátora tvrdosti chceli obhájiť jeho funkciu pre prípad negatívneho pohľadu zákazníkov, ktorých samozrejme nepotešia (z našej strany pochopiteľne) spôsobený zákal vody. Z chemického hľadiska aj z logiky veci iný spôsob ako rozpustenie minerálov a následné ich vyselektovanie, vyvločkovanie a vysatie (zmäkčenie vody) nie je možný. Pokud ke stejnému účelu použijeme podobný přípravek, který bude bez reakce a k zákalu nedojde, je zde nasnadě se zamyslet nad jeho funkčností, kterou je možné i otestovat např. výše uvedeným testerem tvrdosti (před a po použití přípravků sloužících ke snížení tvrdosti vody). V žádném případě nechceme negativně hodnotit jiné přípravky, ale jen se zde snažíme osvětlit problematiku s chemickým změkčováním vody.

Všechny výše uvedené doporučené přípravky používejte v popsaném pořadí a podle návodu uvedeného na jejich obalech!!!

stabilizátor tvrdosti Zazimovač bazénový tester
Stabilizátor tvrdosti Zazimovač Testery
kúpiť kúpiť kúpiť
vločkovač granulát prejasňovač extra odstraňovač usadenín
Vločkovač granulát Prejasňovač extra Odstraňovač usadenín
koupit kúpiť  kúpiť
bazénový vysávač bazénová kefa teleskopická tyč
Vysávače Kefy Teleskopické tyče
kúpiť kúpiť kúpiť