Tablety do bazéna - Rady a tipy

tablety od bazénu

Tablety do bazéna – Rady a tipy

Tablety do bazéna, bazénové tablety, multi tablety do bazéna, chlórové tablety.

Názvov tohto prípravku je mnoho. Poradíme Vám, aký typ tabliet zvoliť a správne používať.

Všeobecne sa tablety delia na chlórové, chlórové viacúčelové (multifunkčné) a bezchlórové.

Chlórové tablety
Tieto tablety na trhu vo väčšine prípadov nesú aj tento rovnaký názov doplnený o MAXI alebo MINI, čo znamená 200 gramová alebo 20 gramová tableta. Táto tableta obsahuje iba jednu látku (100 g na 100 g tablety), a to kyselinu trichlorisokyanurovú, ktorá zaisťuje iba dezinfekciu vody (eliminuje riasy a baktérie).
Výhodou týchto tabliet je práve 100% obsah účinnej látky, ak chcete chlóru. Pokiaľ zvolíme tento typ, bude nutné do vody v bazéne dopĺňať priebežne ostatné dôležité látky každý týždeň prostredníctvom prípravkov bazénovej chémie (vločkovač, prejasňovač, prípravok na prevenciu proti riasam, ktoré sú schopné si privyknúť aj na chlór atď.)

Chlórové tablety viacúčelové (multifunkčné)
U týchto tabliet sa najčastejšie stretávame s rôznymi názvami. Medzi najčastejšie patrí 3v1, 5v1, multi, komplex, kombi atď. Práve označenie napr. 5v1 a podobné nás informujú o funkciách, ktoré tablety majú. V posledných rokoch sa bohužiaľ tieto názvy zneužívajú na marketingové účely. Na trhu sa tak objavujú produkty, ktoré majú funkcie viac rozpísané a spotrebiteľov lákajú napríklad na 10v1 aj viac. K ukážke si tu rozoberieme náš výrobok Sparkly POOL Chlórové tablety multifunkčný effect 6v1, ktoré majú nasledujúce funkcie.
1. Zaistí dezinfekciu (bráni tvorbe rias a baktérií). Už túto jedinú funkciu, ktorou je dezinfekcia môžeme pri niektorých výrobkoch zaznamenať rozpísanú až o 4 funkcie navyše, čo určite nie je správne. Najčastejšie sa pri výrobkoch objavuje spoločne týchto 5 funkcií: zaistí dezinfekciu, likviduje riasy, baktérie, vírusy a plesne.
2. Vločkovanie a prejasnenie je u našich tabliet pod jednou funkciou, ale ako už asi tušíte u iného výrobku môže byť táto funkcia rozdelená na 2. Z chemického hľadiska sú tieto dva pojmy zhrnuté pod jeden, ktorý sa nazýva flokulácia, a preto túto funkciu nerozdeľujeme.
3. Stabilizácia chlóru, 4. Stabilizácia pH, 5. Stabilizácia tvrdosti, 6. Zamedzí usadeninám: tu sa našťastie nedajú funkcie príliš rozdeľovať, ale aj tak by sa naše tablety 6v1 mohli, a to nesprávne označovať ako 11v1. Bohužiaľ tým niektoré výrobky zďaleka nekončia a medzi svoje funkcie zahŕňajú aj tie, ktoré nevedia alebo ktoré látky neobsahujú!! V tejto fáze vývoja trhu sa môžu začať už čoskoro objavovať aj výrobky so zavádzajúcim označením 20v1 a pod., preto odporúčame sa pri výbere multifunkčných tabliet nezameriavať iba na označenie Xv1, ale zamerať sa na slovne vyjadrené funkcie uvedené na etikete alebo v popise produktu v eshopoch a pod. Ďalší často uvádzaný pojem u multifunkčných tabliet, ktorý by sme tu mali spomenúť je likvidácia rias, ktorú zaisťuje chlór. Niektoré druhy rias sú však schopné si na chlór privyknúť a dokážu tak prežívať aj v prostredí s koncentráciou chlóru 0,3 - 0,6 mg/l čo je pre bazény koncentrácia správna. Na likvidáciu je teda dobré mať v tablete čisto algicídnu účinnú látku (algicíd), ktorá dokáže aj tieto odolné typy rias bezpečne zlikvidovať. Touto účinnou látkou je síran meďnatý a jej prítomnosť v tablete sme schopní detekovať voľným okom. Sú to tie modré bodky, ktoré pre mnohých z nás robia z tablety tabletu multifunkčnú. Tu opäť pozor na výrobky, ktoré majú tieto bodky pomerne veľké, ale hlavne atramentovo modré. Táto farba totiž znamená, že nejde o algicíd, ale o farbivo. Síran meďnatý má totiž farbu svetlo tyrkysovo modrú viď. obrázok našich mutli tabliet Sparkly POOL tu.
Skutočné funkcie sa odvíjajú od látok, ktoré tableta obsahuje a tu pozor na najčastejší omyl, kedy sa môže zdať, že už žiadne iné prípravky nebudeme potrebovať. Aby tableta plnila svoju základnú úlohu, teda dezinfekciu, musí obsahovať už spomínanú kyselinu trichlorisokyanurovú, a to najmenej z 85 – 90 %. Je teda potrebné si uvedomiť, že pre látky zaisťujúce ostatné funkcie ako vločkovanie, prejasnenie, stabilizáciu pH a tvrdosti atď. zostáva len 10 - 15% čo je dostatočné množstvo iba v prípade, že voda, ktorá bola použitá na napustenie bazéna je takmer dokonale vyvážená.
Používaním týchto tabliet teda nemožno riešiť zásadnejšie problémy bazénovej vody, ale je možné s nimi vodu udržiavať priebežne jednoduchšie. V každom prípade sa odporúča bazénovú vodu pravidelne testovať av prípade, že voda vykazuje výrazné odchýlky od optimálnych hodnôt (pH, alkalita, tvrdosť a i.), upravovať tieto hodnoty individuálnymi prípravkami pH plus alebo pH mínus, alkalita plus, stabilizátor tvrdosti. Tých z nás, ktorí dajú na slová (stačí len tableta) mnohokrát nepoctivých predajcov, ktorí v ponuke žiadne iné prípravky často nemajú čakajú skôr či neskôr problémy, ako sú zákaly vody, či už biele alebo zelené atď., ktoré prichádzajú najčastejšie v tých najteplejších dňoch roka a my tak prichádzame o potešenie sa okúpať v priezračne čistej vode.

Každej problematike bazénovej vody sa podrobnejšie venujeme v našich ďalších článkoch, ktoré nájdete tu.

Kyslíkové tablety
Kyslíkové a oxi tablety sa líšia iba v názve. Obsahujú rovnakú účinnú látku, a to aktívny kyslík. Tieto tablety sú alternatívou pre tých z nás, ktorí trpia alergickými reakciami, podráždením pokožky, očí a slizníc spôsobené chlórom, a tiež pre ostatných, ktorí len nechcú vodu v bazéne, ktorá je cítiť chlórom a spríjemniť si tak kúpanie. Kyslíkové tablety obsahujú rovnako ako chlórové iba jednu látku a platia pre ne teda rovnaké pravidlá pre priebežné ošetrovanie vody.

Najväčším rozdielom medzi chlórovými a kyslíkovými tabletami je ich rozpustnosť vo vode. Kyslíková tableta sa vo vode rýchlo rozpúšťa, a tým sa do vody doplní účinná látka, ktorá sa v nej udrží po dobu niekoľkých nasledujúcich dní. Chlórová tableta sa naopak rozpúšťa pomaly a do vody sa z nej dopĺňa iba množstvo, ktoré sa súčasne z vody v tom istom okamihu uvoľňuje.

Používanie a dávkovanie
Nech už zvolíme akýkoľvek typ tabliet na priebežné ošetrovanie vody v bazéne, platia vždy rovnaké pravidlá, a to predovšetkým pravidelná kontrola koncentrácie účinných látok vo vode, ktorú vykonávame najmenej 2 krát týždenne za pomoci testerov určených na zvolený typ. Dávkovanie je vždy uvedené na obale daného prípravku, avšak je iba orientačné pre prvé aplikácie a ďalej sa odporúča dávkovať podľa nameraných hodnôt. Treba si uvedomiť, že nie každý bazén má rovnaký objem vody, je rovnako často používaný a ďalším obrovským rozdielom je zakrytá a nezakrytá hladina, kde sa mení uvoľňovanie látok z vody a ich rozklad vplyvom slnečného žiarenia. Každý z nás teda bude dávkovať individuálne. Koncentrácia účinnej látky je kapitolou sama o sebe. Najdôležitejším bodom, ktorý málo kto z majiteľov bazénov vie je, že bazénová voda spadá do kategórie PT02, čo je voda pitná a povolené koncentrácie v bazénovej vode sú rovnaké, ako pri vode, ktorá nám doma tečie z kohútika, a to z dôvodu bezpečnosti s ohľadom na ľudské zdravie. Kúpeme sa teda z hľadiska obsahu chlóru v pitnej vode! Maximálne povolené hodnoty koncentrácií sú vždy uvedené taktiež na obale prípravku. Práve z tohto dôvodu je častá kontrola taká dôležitá. V prípade, že sa koncentrácia účinnej látky ocitne na nule, začne veľmi rýchle bujnenie rias a baktérií, ktoré sa vo vode mohli nachádzať aj pri správnej koncentrácii účinných látok, avšak boli eliminované.

Šoková dezinfekcia vody v bazéne
Ďalším zabudnutým bodom pri používaní tabliet je tzv. šoková dezinfekcia vody. Bazénové tablety sú určené iba na priebežné ošetrenie bazénovej vody tzn., že priebežne dopĺňajú účinnú látku do vody a snažia sa tak udržiavať jej optimálnu koncentráciu. Šoková dezinfekcia sa nielen odporúča, ale je nutné ju vykonávať niekoľkokrát za sezónu v závislosti od prevádzky bazéna, poveternostných podmienok atď. Na tieto účely slúžia prípravky chlór šok a oxi šok. Ako príklad nám poslúžia malé hotelové bazény, s ktorými sa stretávame na dovolenkách. Nie jeden z nás sa niekedy určite zamyslel nad tým, ako je možné, že tieto bazény vydržia ten obrovský nápor, vysoké teploty, nikdy sa nekazia a navyše sú priezračne čisté. Odpoveď je jednoduchá. Stačí si všimnúť, že sa tieto bazény večer uzatvárajú a nie je sa v nich možné v noci kúpať. Je to práve z dôvodu šokovej dezinfekcie, ktorá sa pri týchto bazénoch vykonáva denne a je tak zaistená ich bezproblémová celosezónna prevádzka. Jediným negatívnym vplyvom šokovej dezinfekcie je práve výluka prevádzky, kedy dochádza k výraznému navýšeniu koncentrácie účinnej látky a plávaniu v takej vode by bolo pre ľudský organizmus nebezpečné. Hotelové bazény na tento účel používajú väčšinou chlór v plynnom skupenstve, ktorý nie je stabilizovaný a z vody sa cez noc dokáže uvoľniť. Tento typ plynného chlóru samozrejme nie je voľne predajný, a preto sme odkázaní iba na už spomínané prípravky chlór a oxi šok, ktoré sa dodávajú v bezpečnej granulovanej forme. Nevýhodou týchto granulovaných prípravkov je, že zvýši koncentráciu účinných látok aj na niekoľko dní, preto sa táto šoková dezinfekcia odporúča vykonávať za nepriaznivého počasia na kúpanie alebo je možné použiť prípravok chlór mínus, ktorý po prevedení šokovej dezinfekcie koncentráciu rýchlo zníži a umožní nám tak okamžité kúpanie.

Používajte biocídne prípravky bezpečne. Pred použitím si vždy prečítajte údaje na obale.

pH mínus pH plus bazénový tester
pH mínus pH plus Testery
kúpiť kúpiť kúpiť
alkalita plus stabilizátor tvrdosti algicíd extra plus
Alkalita plus Stabilizátor tvrdosti Algicíd extra plus
kúpiť kúpiť kúpiť
chlór šok chlórové tablety chlór mínus
Chlór šok
Chlórové tablety Chlór mínus
koupit koupit koupit
tablety oxi aktivátor oxi oxi šok
Oxi tablety Aktivátor oxi Oxi šok
kúpiť kúpiť kúpiť