Bazénová chémia - použitie prípravkov

Bazénová chémia – použitie prípravkov

Bazénová chémia Sparkly POOL predstavuje komplexný rad prípravkov, vďaka ktorým je starostlivosť o vodu v bazéne so sladkou aj slanou vodou jednoduchá a vysoko účinná. Všetky prípravky bazénovej chémie sú vhodné aj ako chémia do vírivky. Prípravky bazénovej chémie riešia každý problém s bazénovou vodou a zaistia tak jej vysokú kvalitu, čistotu, zdravotnú nezávadnosť a urobia ju iskrivo priezračnou. V tomto článku Vám poradíme, na čo sa prípravky bazénovej chémie používajú.

Bazénová chémia sa rozdeľuje na tieto základné kategórie

1. Dezinfekcia vody v bazéne
Dezinfekcia vody zaisťuje predovšetkým jej zdravotnú nezávadnosť a medzi najbežnejšie patrí:

Chlórová chémia
ktorej účinnosť je rokmi preverená nielen pri privátnych bazénoch, ale aj vo veľkých verejných bazénoch. Pri úprave vody v bazénoch rodinných sa najčastejšie stretneme s týmito prípravkami: Tablety do bazéna multifunkčné, ktoré okrem dezinfekcie zaisťujú vločkovanie nečistôt, prejasňujú vodu, stabilizujú chlór, pH a tvrdosť a tiež zamedzujú usadeninám. Ďalej bazénové chlórové tablety zaisťujúce iba dezinfekciu, prípravok chlór šok, ktorý slúži k razantnému jednorazovému zachlórovaniu vody pri problémoch s kvalitou vody a chlór štart určený na prvotné zachlórovanie vody v novej sezóne.

Bezchlórová chémia
je v poslednej dobe stále obľúbenejšia, a to predovšetkým u milovníkov plávania, pre ktorých je neprijateľná chlórová chémia z dôvodu alergických reakcií alebo citlivej pokožky, zvýšenej dráždivosti očí a slizníc. Medzi najobľúbenejšie prípravky na báze aktívneho kyslíka patria: Oxi tablety, oxi šok, kyslíkový granulát oxi a aktivátor oxi, ktorý je nevyhnutný pri používaní kyslíkovej chémie.

Bazén so slanou vodou
je tiež typom dezinfekcie založenej na chlóre, ktorý vzniká z bazénovej soli pomocou elektrolýzy a chemickou reakciou, pri ktorej sa chlór uvoľňuje do vody.

2. Úprava hodnoty pH a alkality v bazénovej vode
Len dezinfekcia nestačí... Častým omylom býva, že stačí vodu udržiavať dezinfikovanú. Práve správna hodnota pH a alkalita je skutočným základom pri údržbe vody. Pri hodnotách pH a alkality mimo správneho rozmedzia sa, a to veľmi výrazne znižuje účinnosť dezinfekcie, ktorá vedie k jej vyššej spotrebe, zákalom a ďalším problémom s vodou.
Správna hodnota pH bazénovej vody sa nachádza v rozmedzí 6,8 – 7,6 (ideálne je 7,2), alkality 80 – 120 ppm a je možné ich docieliť vďaka nasledujúcim prípravkom.

pH mínus zníži pH vody.

pH plus zvýši pH vody.

Alkalita plus zvýši celkovú alkalitu vody.

Na meranie všetkých zatiaľ popísaných koncentrácií a hodnôt je možné použiť niektorý zo širokej škály bazénových testerov.

3. Algicid - na prevenciu vzniku a likvidáciu rias v bazéne
Algicid je tekutý prípravok určený na pravidelnú prevenciu vzniku a na likvidáciu zárodkov väčšiny bežne vyskytujúcich sa rias (zelených, čiernych, žltých) v bazénovej vode, ktoré sú schopné privyknúť si na chlór alebo ostatné typy dezinfekcie pri ich normami stanovených bezpečných koncentráciách. Algicídne prípravky sú bezpečné a zdravotne nezávadné. V dnešnej dobe plne nahrádzajú modrú skalicu, ktorá je vysoko toxická, a preto sa jej používanie s ohľadom na ľudské zdravie pri údržbe bazénovej vody neodporúča! V našom portfóliu nájdete prípravky algicid extra proti riasam alebo algicid extra proti riasam PLUS, ktoré vďaka svojej vysokej koncentrovanosti dosahujú vysokú efektivitu v boji s vodnou riasou.

4. Stabilizátor tvrdosti - zníženie tvrdosti vody v bazéne
Stabilizátor tvrdosti sa môže zdať nedôležitým a zbytočným prípravkom, opak je však pravdou. Tvrdosť vody je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý priamo ovplyvňuje kvalitu vody v bazéne.
Čím tvrdšia bazénová voda je, tým viac sa usadzuje vodný kameň na dne a stenách bazéna alebo v potrubí a filtračnej jednotke, kde zapríčiní stvrdnutie pieskovej náplne, a tým zníži jej účinnosť. Na usadeninách sa vytvára živná pôda na tvorbu rias a baktérií, ktoré spôsobujú zelené zákaly vody. Pri určitých podmienkach môže tiež dôjsť k rozpusteniu týchto usadenín, čo spôsobí biely až mliečny zákal v bazénovej vode. V prípade, že napúšťate bazén tvrdou vodou vyskúšajte stabilizátor tvrdosti z nášho radu Sparkly POOL. Z výsledkov budete určite nadšení.

5. Vločkovač a prejasňovač vody v bazéne
Vločkovač a prejasňovač vody v bazéne sú prípravky ďalšej kategórie, ktoré sa odporúča používať, a to nielen pri už vzniknutých zákaloch, ale predovšetkým preventívne. Dezinfekčné prípravky sú určené iba na likvidáciu organických nečistôt (rias a baktérií), nie sú však určené na vyzrážanie týchto aj iných nečistôt na dno bazéna alebo na zachytenie vo filtrácii. Vo vode sa teda môžu tvoriť zákaly aj napriek tomu, že už neobsahuje živé riasy ani baktérie.
Prípravok vločkovač aj prejasňovač sú flokulanty. Tieto flokulanty pri preventívnej aplikácii do vody dokážu aj z tých najjemnejších nečistôt utvoriť tzv. vločky a zaistiť ich usadenie vo filtračnej jednotke alebo na dne bazéna, kde ich možno jednoducho povysávať. Celkovo taktiež podporujú účinnosť filtračnej jednotky a tým zvyšujú kvalitu bazénovej vody.

6. Stabilizácia chlóru v bazénovej vode
Stabilizátor chlóru sa používa pri dezinfekcii chlórovej a tiež v bazéne so slanou vodou. Dôvodom, prečo sa stabilizácia chlóru odporúča v bazéne so slanou vodou je chlór vznikajúci pomocou elektrolýzy a chemickou reakciou, ktorý nie je stabilizovaný proti príliš rýchlemu rozkladu vplyvom slnečného žiarenia a samovoľnému uvoľňovaniu z bazénovej vody oproti bežne dostupným chlórovým prípravkom, ako sú chlórové tablety do bazéna a pod. Použitím prípravku stabilizátor chlóru je možné dosiahnuť ako v prípade slanej vody, tak aj v prípade chlórových prípravkov zníženie spotreby chlóru a tiež zníženie zápachu vody po chlóre.

7. Zazimovač - zazimovanie bazéna (bazénovej vody)
Zazimovač, prečo je vlastne tak dôležité použitie tohto prípravku. Odpoveď je jednoduchá, vďaka ošetreniu bazénovej vody zazimovačom ušetríme každý rok desiatky kubíkov vody a tisíce korún za vodu, ktorá by sa počas zimnej odstávky znehodnotila premnoženými riasami a jej jarné vypustenie by nás teda neminulo. Zazimovač nebráni iba tvorbe rias, ale zamedzí aj tvorbe usadenín a uľahčí tak jarné čistenie bazéna. Aplikovať zazimovač sa odporúča ako do bazénov so sladkou, tak aj slanou vodou.

Všetky vyššie uvedené prípravky používajte podľa návodu uvedeného na ich obaloch!!!

pH mínus pH plus bazénový tester
pH mínus pH plus Testery
kúpiť kúpiť kúpiť
alkalita plus stabilizátor tvrdosti algicíd extra
Alkalita plus Stabilizátor tvrdosti Algicíd extra
kúpiť kúpiť kúpiť
chlór šok chlórové tablety stabilizátor chlóru
Chlór šok
Chlórové tablety Stabilizátor chlóru
koupit koupit koupit
tablety oxi aktivátor oxi oxi šok
Oxi tablety Aktivátor oxi Oxi šok
kúpiť kúpiť kúpiť
vločkovač granulát prejasňovač extra zazimovač bazéna extra
Vločkovač granulát Prejasňovač extra Zazimovač extra
koupit kúpiť  kúpiť
chlór štart kyslíkový granulát oxi mořská sol' do bazéna
Chlór štart Kyslíkový granulát Sol'
koupit koupit koupit