Bazén so slanou vodou a jeho príprava na sezónu
Postup úpravy slanej bazénovej vody
1.
Aplikujeme bazénovú soľ do plne napusteného bazéna, kde necháme soľ úplne rozpustiť a vodu pritom premiešavame pomocou bazénového čerpadla (filtrovaním). Optimálne množstvo bazénovej soli potrebnej pre správnu funkciu solonizačnej jednotky je v rozmedzí 4 až 6 kg na každých 1000 litrov vody v bazéne. Každé zariadenie je však iné, a preto sa odporúča držať sa návodu výrobcu solonizačnej jednotky. Soľ do bazéna je tiež nutné dopĺňať v priebehu sezóny v závislosti od množstva čerstvo dopustenej vody. Obsah soli vo vode je možné merať testerom na zistenie hladiny soli.
2.
Postupne otestujeme hodnoty bazénovej vody a upravíme ich podľa nasledujúcich krokov. Vodu môže jednoducho otestovať pomocou domácich testovacích súprav. Vodu otestujeme na alkalitu, ph a voľný chlór.
3.
Prvá hodnota, ktorú otestujeme a upravíme je alkalita. Správna hodnota alkality sa nachádza v rozmedzí 80 - 120 ppm. Nízka alebo vysoká alkalita priamo ovplyvňuje hodnotu pH, ktorá pri nesprávnej alkalite samovoľne kolíše. Nízka alkalita vyžaduje pridanie prípravku alkalita plus. Zníženie alkality je zložitejšie. pH vody sa musí znížiť na hodnotu 4 - 5. Takto nízke pH takmer s istotou spôsobí biely zákal vody a je tiež veľmi nepriaznivé pre všetky kovové súčasti bazéna, a preto sa v praxi táto metóda príliš nepoužíva.
Ako teda znížiť alkalitu? V prípade, že je hodnota alkality vysoká, bude aj hodnota pH na vyššej hodnote a bude ju teda nutné neustále znižovať prípravkom pH mínus. Týmto častým znižovaním pH vody sa urýchli aj spotreba bázických látok a alkalita sa postupom času zníži.
4.
Akonáhle je alkalita v správnom rozmedzí (alebo je vyššia a ponechaná bez úprav) upravíme pH vody. Hodnota pH je základom pre správnu funkciu všetkých ostatných používaných prípravkov. Správne rozmedzie pH je 6,8 - 7,6 (ideálne 7,0 - 7,2). Nízke pH vyžaduje pridanie prípravku pH plus. Vysoké pH bude vyžadovať pridanie pH mínus.
5.
Vykonáme prvé zachlórovanie pomocou prípravku chlór štart, ktorý zaistí razantnú dezinfekciu bazéna i bazénovej vody, do ktorej mohli byť spoločne so soľou zavlečené aj nečistoty rôzneho pôvodu.
6.
Hneď ako klesne koncentrácia chlóru po aplikácii prípravku chlór štart pod hodnotu 1 mg/l:
a, aplikujeme prípravok stabilizátor chlóru, ktorý je nevyhnutný na úspešné ošetrovanie slanej bazénovej vody. Chlór, ktorý vzniká v solonizačnej jednotke pomocou elektrolýzy a chemickou reakciou z bazénovej soli a uvoľňuje sa do vody v nej nie je nijako stabilizovaný. Chlór teda z vody rýchlo uniká a rozkladá sa rýchlejšie aj vplyvom slnečného žiarenia. Z tohto dôvodu je použitie tohto prípravku tak dôležité.
b, zapneme solonizačnú jednotku a po niekoľko nasledujúcich dní kontrolujeme za pomoci niektorého z bazénových testerov koncentráciu voľného chlóru vyrobeného zo soli. Jednotku nastavíme tak, aby sa koncentrácia voľného chlóru pohybovala v rozmedzí 0,3 - 0,6 mg/l. Koncentráciu voľného chlóru kontrolujeme pravidelne po celú sezónu najmenej 1 x týždenne, a to nielen na zaistenie dezinfekcie, ale aj z hľadiska bezpečnosti. Solonizačná jednotka je zariadenie, kde môže dôjsť k poruche a taká chybná jednotka môže začať vyrábať až niekoľkonásobne viac chlóru, než máme nastavené a spôsobiť tak nielen škody materiálne, ale hlavne spôsobiť ujmu na zdraví!!
V prípade, že je koncentrácia voľného chlóru vo vode vyššia ako 0,3 - 0,6 mg/l, nesmie byť v bazéne nikto prítomný a je nutné počkať na samovoľné zníženie koncentrácie alebo je možné použiť prípravok chlór mínus - chlór stop z radu Sparkly POOL, ktorý koncentráciu zníži a umožní tak opätovné kúpanie vo veľmi krátkom čase.
Všetky vyššie uvedené odporúčané prípravky používajte v popísanom poradí a podľa návodu uvedeného na ich obaloch!!!